ajw1202cavs
ajw1202cavs ajw1202cavs
  • 22-07-2016
  • Mathematics
contestada

A brush cost $2 more than a comb. The brush and come together cost $3.78. Find the cost of each

Respuesta :

2kilokaraj
2kilokaraj 2kilokaraj
  • 22-07-2016
So:
brush = comb+2

Total: comb + (comb+2) = 3.78 
2 * comb + 2 = 3.78  /-2
2 * comb = 1.78 /divide by 2
comb = 0.89

brush = 0.89 + 2 = 2.89
Answer Link
lina232323 lina232323
  • 23-07-2016
3,78-2=1.78
1.78/2=0.89
0.89+2=2.89
cepillo=2.89
peine=0.89
Answer Link

Otras preguntas

Identify the following: iron curtain, truman doctrine, marshall plan
Judy has worked in customer service for 11 years. She has learned to listen actively and communicate effectively with the customer. Judy is skilled in ensuring
The central nervous system is responsible for many functions, including A. detecting temperatures and textures of the environment around the body. B. digesting
Which was a cause of World War I? A Europe's system of military alliances enlarged small conflicts. B Political revolutions in Europe left nations unstable. C R
How do you solve a surface area
Who was the commander of the Allied forces on the European front during World War II?
Idk what the answer is
Nicholas buys 3/8 pound of cheese. He puts the same amount of cheese on 3 sandwiches how much cheese does Nichols put on each sandwich?
Which two organs make and/or store bile?
Identify the sentence that has the correct subject-verb agreement. The orchestra has a new conductor. The orchestra have a new conductor. The orchestra have hi