rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

Price is $20.00 Sales Tax is 4% What is the total cost?
Graph the function. f(x)=−15x+4 Use the Line tool and select two points to graph. look at picture and please answer with a picture
What is cyberbullying? bullying that causes physical harm bullying that takes place using electronic technology unwelcome physical behavior based on race, relig
hello friends ~Metals, except Al and Zn, react with oxygen to form _______ oxides.A. acidicB. neutralC. amphotericD. basic​
Which contemporary jazz artist was one of the first to use a synthesizer in their recordings?
Which of the following statements is true? The surface of the moon is very smooth O Comets often fall to Earth and create craters. O The Apollo 11 mission sent
photo attached thank you number 2
Each month, Kim donates the same amount of money to a charity. If she donates $1,800 in one year, how much does she donate each month? There are 12 months in a
What is the central idea of the paragraph? Technological advances made a difference in the craft of spying. Interrogations are an important way to obtain inform
Escoge la respuesta correcta. ¿Cuáles son las ciudades que están en Andalucía? Salamanca Segovia Granada Córdoba Madrid Sevilla