lexirbhooks
lexirbhooks lexirbhooks
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

WILL BARK BRAINLIEST IF CORRECT ANSWER 3 MINS TO TURN IT IN
Nuts cost $3.75 per pound. David paid a total of $45 for nuts.

How many pounds of nuts did David buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2020
45 / 3.75 = 12
so ans = 12 pounds
Answer Link
makaylaaaa12
makaylaaaa12 makaylaaaa12
  • 24-04-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

45/3.75=12

David bought 12 pounds of nuts

Answer Link

Otras preguntas

How does a sundial work?​
Which part of the plot of the Outsiders do Cherry Valance and Randy realize that the conflicts between the Socs and the Greasers is pointless? Climax Falling Ac
Find product of 3.1 and 2.7
4. The mother sang the baby to sleep using a soft sweet lullaby. Correct Incorrect
How would you describe your after school activities and how would it differ from a student in a Spanish speaking country?
Why did powerful nobles and kings donate lands and money to the Catholic Church during the Middle Ages?
A) 11 B)20 C)22 D)33 E)40
Doug has 45 coins with of $9.00. The coins are all quarters and dimes. How many of each type of coins does Doug have
The Panthers played 40 games last season and lost 20% of the games. How many games did they win?
Write an algebraic expression for the product of a number and 10. Thanks!