Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

Many cultures view the united states as a society committed to capitalism, an economic arrangement that they believe inevitably creates inequality. these views
In 1998, california passed a bottle bill that refunds money back to the consumers when they recycle their containers. this is an example of which element of the
Can anyone please help? The circled answer in red is the one that I need help with thank you :))
Explain the significance of: Mycenae, Homer, epic poem, polis, acropolis, democracy, oligarchy, Sparta, Athens, classical, Pericles, direct democracy. Socrates,
Connectivity is one of the ________________ impacts of technology on the workplace.
Suppose 290 jj of heat flows into a diatomic ideal gas that is held at constant volume. part a how many joules of this energy goes into the translational kineti
The rescuer who has been ventilating the child informs you that the patient is now breathing adequately what should you do next?
I really need help it's due tonight I will do anything for this to be done please help me if you can.​
In a river, erosion dominates at the cutbank. a. true b. false
A bag contains 5 green marbles and 8 blue marbles. A dice is rolled, then a marble is chosen at random from the bag.