destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

factor: 6x+36=  how do I solve this problem
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
What particles make up the nucleus of an atom?
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
98 divided by 7 please show how
What particles make up the nucleus of an atom?