trish86
trish86 trish86
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Joanna purchased 5 bottles of water for $4.00. What is the cost of one bottle of water?

Respuesta :

shelbyeliza shelbyeliza
  • 21-05-2020

Answer:

0.80 cents

Step-by-step explanation:

5 bottles/ $4.00 = 1 bottle/ x

4 = 5x

0.8=x

Answer Link
audreykr2006
audreykr2006 audreykr2006
  • 21-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

4.00 divided by 5

Answer Link

Otras preguntas

what is a cloudburst?
Write the quadratic equation whose roots are-1 and 6, and whose leading coefficient is 4 (Use the letter to represent the variable.)?=0
what is a subspecies?
Describe and explain how petrol is separated from the mixture of hydrocarbons in crude oil?
what are the kinds of formulas to remember in 8th grade?
what 3 numbers multiply to get 63?
Short Essay On Rainy Season In India
how does hail form? need help pls
For which system of equations is (2, 2) a solution? A.–3x + 3y = 0x + 6y = 10B.–2x + 5y = –64x – 2y = 4C.5x – 2y = –63x – 4y = 2D.2x + 3y = 104x + 5y = 18
what is a group of snakes called?