coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

Help with this math question please
What is the capacity of the cube in liters 9 cm
The Fahrenheit temperature scale is defined by which of the following temperature
Why is lyddie loyal in the book of any chapter?
Why was the outcome of the Battle of Saratoga so significant? Question options: The French joined the war as an American ally It led to victory in the South. It
describe two processes through which rare alleles might become more frequent in a population
HELP!!!! The ion product of water: varies with pH is only applicable to neutral water remains constant regardless of the pH ranges between 1.0 and 10-14 help!!
Drew collins purchased a new treadmill for $1,662. He made 15% down payment and financed the remainder. What amount did he finance?
PLEASE HELP ME DEADLINE IS REALLY SOON
What hazard is associated with ionizing radiation? It causes radiation sickness as a result of any exposure. It undergoes radioactive decay, which can damage D