ineedhelpplease121 ineedhelpplease121
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

!!!!!!PLEASE HELP!!!!!

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-05-2020

Answer:

72 dollars

Step-by-step explanation:

We can write this as a ratio

28 kg            36 kg

------------   = ---------------

56 dollars        x dollars

Using cross products

28x = 56*36

Divide each side by 28

28x/28 = 56*36/28

x =72

Answer Link

Otras preguntas

A scientist is studying the natural feeding habits of tigers. In order to obtain the best data, which approach should the scientist use? A. perform tests in the
to what "victory' is truman referring to?
A testing instrument that an electronics technician will connect to selected points inside a piece of electronic equipment and measure electrical values such a
Find the mean absolute deviation
PLEASE HELP Which describes the order of how the continents changed positions, according to he theory of continental drift? a. b,c.a b. c,b,a c. c,a,b d. a,b,c
What two pigments together create the color in golden-brown algae? phycoerythrin and fucoxanthin fuxoxanthin and carotenoids chlorophyll and carotenoids chlorop
What day did the US Declare war on the central powers in WW1?
what is the age requirement for making a savings account
You must be at least 48 inches tall to ride a Magic Mountain roller coaster write a inequality I'll make you a brainlyist if you answer correctly
A goal that you want to achieve within the next year is what type of goal