mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think the Inca used the ayllu system as the basis for governing in the empire?
Identify the factual statement below a. buying a home is a very stressful experience b. Ben Bernanke became chairman of the federal reserve in 2006. c. Taxpayer
The vertices of a right triangle are (6, 2), (–2, –4), and (–2, y). What is the value of y? A. –4 B. –2 C. 2 D. 4
How long is the moon’s rotational period? A. one day B. one week C. one month D. one year
Which synonym describes the greatest degree of regret
Which of the following does not accurately describe the Medicis? A. They thought a monarchy was the best form of government. B. They were the most powerful fa
what kind of friction occurs as a fish swims through water
When 59,527 is divided by 23, the quotient is 2,588 R ___.
President Andrew Johnson said that "this is a country for white men." How did he act on this belief?
How do you say "easy points" in spanish?