khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

When the local grocery store puts cereal on sale, reducing its price from $4.40 per item to $3.40 per item, the quantity sold increases from 220 per week to 230
Internal controls Select one: a. consist of policies and procedures designed to provide reasonable assurance that the company achieves its objectives and goals
Lines 259–287: Analyze the intensifying conflict in this story. With whom or what is the main character in conflict? Who appears to be winning?
Solve the express: w2-3y if w = 5 and y=4
1. Seguro que usted tiene días buenos y malos en su vida de estudiante... A veces sólo depende de las clases que le gustan o de un maestro especial. Muchos estu
Form the perfect square trinomial in the process of completing the square. What is the value of c? 2+3x+c= 1 + c
Bob bought a desktop computer and a laptop computer. Before finance charges, the laptop cost $300 less than the desktop. He paid for the computers using two dif
Please help me with this question. Will mark brainliest!!
Remove, or separate from
do i use sin cos or tan to solve this problem