signamaeeeeee signamaeeeeee
  • 23-07-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math , help me pleasee

6th grade math help me pleasee class=

Respuesta :

mosfara5478
mosfara5478 mosfara5478
  • 29-07-2020

Answer:

a- grams per cup

b- ounce per week

c- grams per cubic centimeter

d- dollars per gallon

Step-by-step explanation:

divide the quantity by unit or items to find the unit rate

Answer Link

Otras preguntas

The solution to 3.2x = 11.52 is x = ___. 3.6 8.32 14.72 36.8
Pope Leo III crowned Charlemagne as holy Roman emperor. what did this indicate about the Catholic Church?
32 dollars at a discout of 50% what is the price without the discount
What are the solutions to x2 + 8x + 7 = 0
What do individual shareholders gain when they buy shares of a company’s stock? a) they gain partial ownership in the corporation b) they gain the power to fix
Factor completely x2 − 10x + 25.
The gabelle , the taille , and the tithe are example of the old regimes.. A:censorship of printed materials B:unequal system of taxation C:lack of religious fre
A pitcher notices pain in his elbow during warm-ups. Since pitching a ball is a repetitive motion, which injury is he most likely to have?
Which organelle contains digestive enzymes that break down waste material and debris in the cell
use the geometric mean to find the 7th term in a geometric sequence if the 6th term is 12 and the 8th term is 27. a.18 b.19.5 c.20 d.17