kellis2025
kellis2025 kellis2025
  • 25-07-2020
  • Mathematics
contestada

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

Respuesta :

swan85 swan85
  • 25-07-2020

Answer:

384

Step-by-step explanation:

the cost of the shirt is 13, pants is 11, and 8 for socks

13+11+8=32

the cost of 12 uniforms:12(13+11+8)=384

Answer Link

Otras preguntas

ben is making a dessert that requires 2.5 pound of strawberries and 1.5 pounds of blueberries. The straw berries cost $1 less per pound. Ben paid a total of $9.
What property is 6 (m×n)=(6×m)n
To put it in the terms of st. Thomas aquinas: an unjust law is a human law that is not rooted in eternal law and natural law. Any law that uplifts human persona
Write the​ point-slope form of the​ line's equation satisfying the given conditions. then use the​ point-slope form of the equation to write the​ slope-intercep
The sustainable growth rate is based on the premise that:
who was ann bradstreet
What were the social effects of the bubonic plague spreading from Asia to Europe?
which of the following made the act seem so appealing to many people.A. It would allow for popular sovereignty. B. Congress would not decide on the slavery issu
During summer, cities located near the coast are ________ than those in the interior at the same latitude, while in the winter they are ________.
Tu / au bureau? . marc et anne / à la librairie? . je / au café? . nicole / dans la salle de classe? . hélène et toi / à l'université? . pauline et séverine / a