kingexplosionmuduer
kingexplosionmuduer kingexplosionmuduer
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mark bought 18 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of 3 pounds of apples.

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 23-09-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

To set this ratio up, you would put $6 over 18lbs is equal to x over 3lbs.

Next, multiply $6 and 3lbs to give you 18.

Finally, divide 18 by 18 to give you a final answer of $1. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the passive voice of "I went to a movie"
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
what is a dangling modifier?
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
sue stacked one box onto another. the bottom had the height of 2 1/3 feet and the top box had the height of 3 2/3 feet. how tall were the stacked boxes?
what is a 'birthday suit'?
show by a simple experiment that diffusion becomes faster when temperature is raised
what is the possessive case?
Homophones ~~~ a) a female sheep / an evergreen tree b) sandy shore / kind of tree c) guided / a metal d) opens lock / harbour e) flat land / joiner's tool f)