amyas629h
amyas629h amyas629h
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $14.40 for 4.5 pounds of beef. How much is the beef per pound?
A - $2.30
B - $3.20
C- .32
Can anyone help me ???

Respuesta :

spitchford3 spitchford3
  • 23-09-2020
$3.20 you have to divide $14.40 and 4.5 and you will get 3.2 which is technically 3.20.
Answer Link
gracie6996 gracie6996
  • 23-09-2020

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

its $14.40 ÷ 4.5

Answer Link

Otras preguntas

$75 dress shirt, 20% discount , whats the sale price? round to the nwarest cent.
What is the reduced fraction form of 225%
Which of the following is not equivalent to 3,600 milliliters?
What is the difference between food and energy?
if one nation becomes more efficient than other nations at producing specific product, mostefficient nation is said to have
What were President Johnson's first official acts as president?
Why did the peach need to hire an attorney?
photoreceptors are nerve cells most related to a human sense of
What are the key similarities between Leo Tolstoy’s The Death of Ivan Ilyich and Edvard Munch’s painting The Scream? a.Both works are a depiction of the diffic
Rory walks a combined 7/8 of a mile to school and back each day. How many miles does he walk each way?