camillejohnson69
camillejohnson69 camillejohnson69
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is 78¢, and the price of an apple juice is
97¢. How much more does the apple juice cost than the apple?
O 21¢
- O 29¢
0 O 19¢
0 O 11¢

Respuesta :

ncarmon0408 ncarmon0408
  • 24-09-2020

Answer:

the answer is 19 cents

Step-by-step explanation:

97 - 78 = 19

Answer Link
mason2024 mason2024
  • 24-09-2020

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

subtract the 78 from the 97

97-78=19

That being said, apple juice costs 19 cents more than an apple.

Answer Link

Otras preguntas

https://brainly.in/question/51059448​
Asking this question again,help me please​
Solve 6x - 3y = 12 for y.​
A rectangle with area 12 square units is dilated by a scale factor of k. Find the area of the image for each given value of k. K=1/4
Jestions: 5 5. Which of the following fractions makes this statement true? 4 12 er 3 7 dio 2 7 4. 5 panol 7 12
please give me your answer please please please please please please​
how many grams of water are needed to react with 71.0g CaN2?
PLEASE I NEED HELP WITH THIS!! BRAINLIEST FOR THE FASTEST ANSWER​
Read the paragraph. What would be the best way to correctly edit the underlined sentence? Music piracy occurs when you share music with friends, such as giving
FASTEST ANSWER WITH STEPS FOR PROOF GETS BRAINLIEST