bennetttaylor2246
bennetttaylor2246 bennetttaylor2246
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

it costs 13.50 to rent a canoe and $6 to use the canoe for an hour. You have 37.50. write an equation that represents the number h of hours you can rent the canoe ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 24-09-2020

Let the number of hours = h

Multiply the rate per hour by hours and add to the rental fee.

This at most can equal the amount you have.

Equation: 6h+ 13.50 <= 37.50

Solve for h:

6h + 13.50 <= 37.50

Subtract 13.50 from both sides:

6h <= 24.00

Divide both sides by 6:

H <= 4

You can rent the canoe for 4 hours maximum.

Answer Link

Otras preguntas

Would You Rather? Snack Attack! You and 9 friends are buying snacks. Would you rather buy ... or 8 bags of everyone's favorite snack for $9.20? cames 12 bags of
If a citizen thinks a law is unconstitutional, what is the best way to challenge it?.
Dave has 11 watermelons that he bought for $33. He will give 7 to his sister. How much money does Dave spend on the watermelons for his sister?
The cost of 16 cupcakes at berrys bakery including $1.86 sales tax is $26.18 what is the cost of one cupcake not including sales tax?​
What is one advantage of a survey? Provides data on observable behavior. Can provide information about many people since it's cheap and easy to do. Doesn't allo
simplify this quetions plsssssss​
You have 9 txts in 12 mins how many txts in an hour?
Can a candidate win the popular vote but lose the election?
what's the equation of the blue line​
What was the outcome of the war? (Civil war in China) (Civil war in korea)