10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $4.56 or 25 oz for $5.98? Question 4 options: 0.28 0.25 0.3 0.24
Given the function f defined by formula f(x)=2x+1 find the following f(4)
What role do the mountains play in creating biome?
Mercantilism was popular in the colonies in the 1700’s. Mercantilists believed: options: A nation’s wealth is measured in its investment holdings Government sh
A parachutist's speed during a free fall reaches 180 kilometers per hour. What is this speed in meters per second? At this speed, how many meters will the par
Which religion was dominant in Europe during the Middle Ages and influenced all aspects of society?
_____ inhibits the firing of neurons in the central nervous system, but it excites the heart muscle, intestines, and urogenital tract.
what constitute true freedom?
When a workforce scheduling problems is formulated as an integer programming model, it has:?
do you know what were the part of the Intolerable Acts.