camilasunna
camilasunna camilasunna
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

7
Raul went to the store and bought 2.5 pounds of chicken for $10.00. What was the
cost per pound of the chicken? Round your answer to the nearest cent, if necessary.
(5 Points)
*
A. $3.00
O B. $4.00
C. $0.56
D. $2.6

7 Raul went to the store and bought 25 pounds of chicken for 1000 What was the cost per pound of the chicken Round your answer to the nearest cent if necessary class=

Respuesta :

whitetwiggsowtcis whitetwiggsowtcis
  • 22-10-2020

the answer for this is A because I calculated it

Answer Link
flamingcobaltstaff flamingcobaltstaff
  • 22-10-2020

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

How many 2/3 cup servings are in 1/2 cup of apple juice?
kate's 85 on her english test was 37 points less than twice the grade on her science test.
Toyota’s remarkable growth as a multinational company is uniquely associated with which of the following? A. Jidoka B. Chaebols C. Kaizen and jidoka D. Kai
what is 2 equivalent ratio for 11/10
apply distributive property 2(7g + 7)
What are 10 abiotic factors of the amazon rainforest?
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number. What are the numbers?
What does it mean to have a positive exponent?
How do you solve this equation
What is the force exerted by a solid surface that opposes gravity?