smarthappiness
smarthappiness smarthappiness
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50. How many pound of candies can be bought for $10.50?
Plz help ASAP!!!

Respuesta :

leah666555
leah666555 leah666555
  • 22-10-2020

Answer:

3 lbs

Step-by-step explanation:

$10.50 divided by $3.50 is 3

Hope this helps, please mark Brainliest!

Answer Link
mjcraig317
mjcraig317 mjcraig317
  • 22-10-2020

Answer: 3 candies

Step-by-step explanation:

10.50/3.50= 3

Answer Link

Otras preguntas

ANSWER. Robert takes a roast out of the oven when the temperature of the roast is 165 F. After 15 minutes, the temperature of the roast drops to 135 F. The temp
You receive an email that you have won $100. For the company to transfer the money to your account, they need access to your bank routing number. What is the BE
The Overview Effect by R. Lee Walters 7 Which of the statements below describes a theme from the poem? A. Dragons are mystical beings that symbolize awe. B. Hum
I need help with us history
Lillian multiplies two numbers as follows: A Times. B = C. Given that A has five significant figures and two decimal places and B has six significant figures an
who was the first holy roman emperor, crowned by the pope in 800 ad?
South-east Australia is very densely populated​
Jenny bought 5 pounds of carrots for $2.50. What is the unit rate for Jenny's purchase? Identify the true statement that corresponds to this situation. A. 2 pou
A certain stock sold for $56.12 on Monday. On Tuesday it sold for $60.19. Find the increase in the price of the stock from Monday to Tuesday
what world war ii leaders won a nobel prize for literature