tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality. -3(4n+1) < -6(2n-6)
What is area of the figure?
Which describes the second step when using the sqr3 method to analyze the information in a procedural text? survey others by asking questions. summarize the mai
What is the approximate solution to this equation? 4inx-8=12
BRAINLIEST GUARANTEED TO FIRST CORRECT PERSONfor the question on the TWO images, the rest is to meet word reqirement(desperate)despite your, popularity, u , got
What type of characters are Mary, Colin, and Mr. Craven Question 5 options: minor major and dynamic flat static
9,390 chairs at 1,565 tables = chairs per table
A prism has a volume of 125 cubic inches. The base measures 5 in x 5 in What is the height? a. 10 inches b. 25 inches c. 5 inches d. 125 inches ​
1 What is the acceleration of a 3.0 kilogram bowling ball if a force of 42 newtons is applied to it?
Which of the following could be defined as the tools people use to communicate information to one another about current events and other news items?