nyonnamitchell2444
nyonnamitchell2444 nyonnamitchell2444
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

This is a test get it right I want a good grade

This is a test get it right I want a good grade class=

Respuesta :

Barbiezz
Barbiezz Barbiezz
  • 21-11-2020

Answer:

[tex]\frac{120}{6} \geq \frac{200}{8}[/tex]      [tex]\frac{120}{6}[/tex] is the better unit price.

Step-by-step explanation:

120 is the better unit price because if you divide 120 divided by 6 you get 20 and if you divide 200 divided by 8 you get 25 so then you would pick the cheapest one because of its price and amount.

Answer Link

Otras preguntas

At the fair concession stand, a drink costs $1.50, and a hot dog costs $2.75. If Jacob has $18 to spend on food, how many of each item can he buy? 3 drinks and
Need Help Please ‍♂️
7x - 8 = 41 what does x equal to
HELPPPPPPPPPPPPPpPppp
side length of A=81m2
solve question >> ( - 3x)^2
Is it legal to dumpster dive in these cities Phoniex AZ,Casa Grande AZ,and Mesa AZ Include proof please
Solve the inequality.
Question 1 ? Question 2 ? Question 3 ? Question 4 ? Question 5 ? Question 6 ?
Which of the following media representatives would most likely meet with a celebrity fashion designer to preview her Fall collection in July? A. the art direct