dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils calculate the unit rate for cost per pencil. Make sure you show your reasoning

Respuesta :

mrchicken67 mrchicken67
  • 22-11-2020

Answer:

to find the answer for 1 pencil you just need to divide

Step-by-step explanation:

3.20$ divide by 4=0.8 /each pencil cost 0.8

4.80$ divide by 12=0.4 /each pencil cost 0.4

Answer Link

Otras preguntas

drug abuse is a serious social problems ? how​
An experiment consists of randomly drawing a cube from a bag containing three red and two blue cubes. 1. What is the sample space of this experiment? 2. List th
Hi plz help me I will also do them just to make sure :)
USING IRREGULAR VERBS The audience down in the theatre when the lights turned off. (sit) Some of the dancers too. (do) An actor had his script to his assistant
Are public surveillance systems an invasion of privacy?
Jonathan has 25 coins in his pockets and they are all either nickels or quarters. If he has a total of $3.25, how many of the coins are nickels and how many ar
a loss is when what happens?
HELPPPPP !!! Plzzz Unit 10: circles Homework 2: central angles & arc measures
What is the surface area of this design?
i need help please ill give brainliest