dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Nick has $20 in his bag.This is 30% of his monthly allowance.How much is his monthly allowance?
what do you notice about the figures with a side 1 and side 2 sum that is less than the lenght of side 3
Standard form to Slope-Intercept form 2x+y=-4
A function with the domain (2, 3, 4) has a specific range. Determine the function and its range. The function with the domain (2, 3, 4) is...? A: 3x + 2 B: x +
During the Macedonian dynasty, the Byzantine Empire recovered lost lands, renewed painting _____, and created an organized Greek legal code called the _____. A.
At the beginning, and for most of the war, United States followed a policy of a. antagony. c. resistance. b. neutrality. d. artillery.
Identify which property of equality is used to transform Equation 1 to Equation 2. Equation 1: x – 6 = 14 Equation 2: x = 20 A. multiplication property of equa
Which is the correct process for selecting nonconsecutive worksheets in a workbook?
what is 64% of 75 tile Also include an explanation, I don't really understand what my teacher explained to my class
A body builder loads a bar with 550 newtons (~125 pounds) of weight and pushes the bar over her head 10 times. Each time she lifts the weight 0.5 meters. How mu