debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

What were the causes and effects of 20th-century nationalist conflicts ?Help please :(
Heather wants to buy a new refrigerator, but she only has room for one that is 18 ft3 or less. Which set of dimensions represent a refrigerator that Heather can
how many rows of 3 are in 21
Who can tell me what is the 20th president
A model plane is 1/48 the size of an actual plane. If the model plane is 28 inches long, how long is the actual plane?
1. The first step in preparing your speech is to take a step back and try to look at it from the perspective of ( 1 point) A. yourself b. A famous motivational
The words coffee, sugar, and mocha all have their origins in ___________________. a. Arabic c. Spanish b. French d. Turkish
In "President Cleveland, Where Are You?" what does Jerry finally realize? A. Doing the wrong thing can have serious consequences for those we love the most. B.
please help me on problem 1 of poetry. Today was just the very worst, I should have known it from the first; I tossed and turned and had bad dreams, then couldn
Solve the system of equations. x - 4y = 5 x = 3y - 2 ( , )