8tjebw3cit 8tjebw3cit
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Lara went to the nursery and spent $140 she purchased 4 plants each of the plant costs the same price what is the cost of 1 plants ?

Respuesta :

MusicLover240619
MusicLover240619 MusicLover240619
  • 24-11-2020

Answer:

$35 per plant

Step-by-step explanation:

You take the 140 and divide that by 4 to get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Someone plz help me :(
please help me out i’ll give brainlist
Two or more words combie to form words​
Two more than the quotient of a number and 4 equals 7.
The area of a fenced in back yard can be 144 square feet. The owners are trying to decide on the dimensions of the back yard, and have decided they want the len
How does your credit score impact the personal loan options you have available? (Put the correct answer )
Mercy is God's willingness to forgive. True or False plz help 50 points!!!!!!!!!!! no bets or I will report best answer gets brainlest
erome has an app that tracks his running times and distances. He records his distances and times in a table. Time (secs) Distance (mi) 3 14.4 6 28.8 9 43.2 12 5
nitrates, turbidity and acidity. Whichwater sample was likely runoff from a farm?
FRENCH HELP PLEASE!! THANK YOU