lovemyfamily3j lovemyfamily3j
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

3 bananas cost $0.33. At this rate, how much do 5 bananas cost?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 24-11-2020
0.33/3 = 0.11
One banana cost $0.11
0.11 * 5 = $0.55 for 5 bananas
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP! Please answer what you know!
please just explain it to me (about the center of the data set below
What is the hourly difference in median income for a male versus female with an associate’s degree, occupational program? Consumers math B
If you know the ratio of 2 numbers and you want to find out what happens to the ratio if you increase one number, which operation should you use? A) addition
Explain jow pressure from family friends and society may have a negative impact on grade 12 learner
Which line is the graph of the function y = x + 3? line A line C line B line D
Red squirrels usually eat hazelnuts, but due to a reduction in their food source, they had to share resources with gray squirrels. The number of red squirrels d
The object will have a minimum gravitational potential energy at point
Colleagues are subjects in a science experiment. Friends who have different interests. Fellow workers in the same field of study. Family members who support eac
Which of the following statements explains why the bond in hydrogen chloride (HCI) is polar covalent? o The diameter of a chlorine atom is greater than that of