jpicado24
jpicado24 jpicado24
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $0.48. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional?

Respuesta :

johnferraraccio05 johnferraraccio05
  • 25-11-2020

Answer:

The formula should be y=0.015x

Step-by-step explanation:

Each oz of yogurt costs $0.015.

Not sure if this helps, but i hope it does :)

Answer Link

Otras preguntas

DEFG is a rectangle. Find the value of x and the length of each diagonal if DF = 2x – 1 and EG = x + 3.
122+306 count by tens and ones to find the sum
is 20 hundredths equal to 2 thousandths
please help me I would really appreciate it
Toby deposited $2,103.24 in a savings account that earns 5.1% simple interest. What will Toby’s account balance be in 10 months?
What led to the siege of Yorktown?
Which could be considered an act indicating acceptance of the social contract? A. using electricity B. watching network news broadcasts C. driving on the highwa
Give an example of undefined term and defined term in geometry
Why would Native American attitudes toward land ownership lead to conflict with Europeans
is 2.82842712475 a rational number