d9nxvxj399 d9nxvxj399
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

Zach spent $2.00 to buy 10 packs of gumHe plans to sell each pack of gum for $ 0.50. Which equation represents the profit, that Zach will make if he sells x packs of gum?

Respuesta :

25alinael 25alinael
  • 25-11-2020

Answer:

x=$0.50 one pack for 50 cents

Step-by-step explanation:

$2.00= 10

$1.00=5

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line that passes through points A(-6, -2) and B(3, 5).
Given a = 7.6, A = 50 degrees, and b = 4.3, use the Law of Sines to solve for B. Round your answer to the nearest degree, and enter the number only. Note: The f
At first glance, cycads and palm trees may look very similar, but how are they distinguished?.
Factor the expression completely. 7x - 4x2
I’m not sure how to do any of this but just the answers would help a lot, thanks!
Quelles sont les phrases ci-dessous qui décrivent la manière dont traite le h aspiré? (Choose all that apply)A. There is no élision between the article and noun
If QR = 11 and R is the Midpoint of QS, Find QS​
why is it important to understand the action words before answers are given to assessment questions?​
help me with 1 2 3 4 and 5
From which natural resource did John D. Rockefeller make his fortune? (1 point) iron O coal O oil O steel