keylamima987 keylamima987
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME THIS IS FOR MY MATH HOMEWORK!

PLS HELP ME THIS IS FOR MY MATH HOMEWORK class=

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 25-11-2020

Answer:

since there gonna eat two servings of 3/8 of turkey it should be 6/8 per person so there gonna need to buy 12 turkeys and it should cost 12.6

Step-by-step explanation:

two servings of 3/8 is equal to 6/8 and if multiply 6/8x15 we get 11.25 in total 12 turkeys will be needed, if we get 11 turkeys there will be one person with less turkey than the other people

Answer Link
jamiecain922 jamiecain922
  • 25-11-2020
11.25 pounds to be exact or 12 for each person then which ever one day f those u choose multiple by 1.05
Answer Link

Otras preguntas

Is this singular or plural? the children's faces
Students research unicellular, prokaryotic organisms that live in harsh environments such as volcanic hot springs, brine pools, and anaerobic black organic mu
what can you compare a chloroplast to
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair.  Each bow requires 1.5 yards of ribbon.At the fabric store, ribbon is sold by the foot.  If Jeanne wants to ma
What is 13/20 as a percent
what did republicans think about slavery in territories
A researcher calculates the expected value for the number of girls in three births. He gets a result of 1.5. He then rounds the result to 2, saying that it is
what number can 13 and 7 go into?
mr knote a piano tuner taps his 440-hz tunning fork with a mallet. what is the period of the vibrating fork?
What is a synonym for the unrestricted submarine warfare??