rosemillie rosemillie
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 16 oz. soda costs $2.40 and a 24 oz. soda costs $3.84. Which soda is the better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-12-2020

Answer:

16 oz soda

Step-by-step explanation:

2.40 / 16 = 0.15

3.84 / 24 = 0.16

0.15 < 0.16

The answer is 16 oz soda

Answer Link
capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

16 oz soda

Step-by-step explanation:

For 16 oz:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{16}{2.40} = \frac{1}{x}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 2.40 × 1 = 2.40, 2.40 ÷ 16 = 0.15

For 24 oz:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{24}{3.84} = \frac{1}{x}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 3.84 × 1 = 3.84, 3.84 ÷ 24 = 0.16

Make a conclusion:

Because the 16 oz is less expensive than the 24 oz, it is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

4O POINTS AND BRAINLIEST!!!!!!!!!!!! 1. The value of y varies directly with x, and y = 12 when x = −6. Find y when x = −4. 2. The value of y varies directly wit
According to the time line, when is the president of the states really chosen?
Why could rovers be used to explore mars but not Venus
A clause that may be used as a subject complement is a what
which of the following is a strong reason to consider counter-arguments in an argument? A. counter-arguments can help lead to more research. B. counter-argumen
Helppppppppppppppppppppppppppppppp
Transverse and longitudinal waves both
I need help please???
FIRST PERSON GETS BRAINLIEST what overall goal of the womens rights movement was achieved during the progressive era A. right to vote B. right to own property C
How would i do this Still need help