mike4995
mike4995 mike4995
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $95 for 20 students to visit an aquarium. How much does it cost for 162 students?
It costs $

Respuesta :

cyphus cyphus
  • 22-12-2020

Answer:

$769.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-12-2020

It would cost $769.50 for 162 students because if you take 20 divided by 20 to get one student then you have to divide the money by 20 so you would get $4.75 per student. Then you have to take 4.75 times 162 because that is how many students they would pay for. So your answer would be $769.50 for 162 students to go to the aquarium

Answer Link

Otras preguntas

in relation to the earth's surface, explain where rock spend most of there time.
An object has a weight of 5.10 Newtons (N) at sea level, where the acceleration due to gravity is 9.81 m/s2. What is the acceleration due to gravity on the obje
Explain how can you use the Associative Property to evaluate (7*50)*4.
a retailer buys a shirt in bulk at a unit price of $18. the shirt is marked up 36%to sell in the store. what is the price of the shirt in the store
Simplify the expression 7v + 2w-12v
Explain how the types of mountain landforms are related to one another.
simplify the expression 4-3(2+5v)+7
a retailer buys a shirt in bulk at a unit price of $18. the shirt is marked up 36%to sell in the store. what is the price of the shirt in the store
Cassandra drove 370.5 Miles in 6.5 hrs. How many miles per hour did she drive? (:
Explain how can you use the Associative Property to evaluate (7*50)*4.