emersonriley22
emersonriley22 emersonriley22
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

John and Ndiba each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought
their supplies from the same store. John spent $44 on 7 rose bushes and 5 geraniums. Ndiba
spent $112 on 14 rose bushes and 14 geraniums. Find the cost of one rose bush and the cost of
one geranium.

Respuesta :

pancake1127
pancake1127 pancake1127
  • 22-12-2020

i wanna know too.... dis u get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Tone in writing is best explained as A. the writer’s reason for writing the passage. B. the writer’s chosen method for the passage. C. the person for whom the w
what is similarities and differences of print and non-print materials?​
Do you make noise in your class?Do you think loud noises disturb the studies​
If the area of the rectangle shown is given by the expression 3x2 + 72 - 6and the width is (a + 3), which of the following would represent the length? Remember:
Pls help me I’m failing lolz:/
How/why is the immigration from 1879-1920 important?
Find the value of x. M M (2x 10) (2x + 40) N X=
this is the last one
what potential impact the korean crisis have on the world?​
Which expressions are equivalent to 4d+6+2d? Choose all answers that apply. 2(3d+3) 6(d+6) (3d+3) + (3d+3) i know number 3 is right