shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

Why were whit southerners so eager to deny African Americans their rights
60 cars to 24 cars The percent of change is
-4x = -60 on a graph
Esthefany ships seashells that she sells online. Each box weighs 2.3 ounces when empty. The total weight of a box filled with 7 seashells is 61.1 ounces. If all
I need help I have a picture
how did the policies of louis xiv create an unstable country after his death
Im just needing a little bit more help with these type of problems ;/
Select all the equations that share a solution with this system of equations. (Hint: try adding and subtracting the equations.) 5x + 4y = 24 2x – 7y = 26 7x – 3
If you use the eight digits 1,2,3,4,5,6,7&9 each once and only once to form four 2-digit prime numbers, what will be the sum of the four prime numbers you c
If sin A = 3/5 and cos B = 20/29 and angles A and B are in Quadrant 1, find the valueof tan(A + B).