epicstuffonline81251 epicstuffonline81251
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

P. Antonio is ordering 5 identical sandwiches and a bag of chips. The bag of chips costs $1.25, and the entire order costs $38.75. What is the price of one sandwich

Respuesta :

adefunkeadewole adefunkeadewole
  • 24-12-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Let the price of one sandwich = x

Hence,

The total cost = Cost of 5 identical sandwiches + 1 bag of chips

The bag of chips costs $1.25, and the entire order costs $38.75.

Hence:

$38.75 = 5x + $1.25

5x = $38.75 - $1.25

5x = $37.50

x = $37.50/5

x = $7.50

Therefore, the price of one sandwich is $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which factors could be potential sources of error in the experiment? Check all that apply.
Question 9 (2 points) When Justyce tells his mother his good news, what ruins his mood afterwards?
1. Why do you think it was made? 2. What do you think the place in which it was made was like? Why do you think that? 3. How has your view of Africa changed th
Why did Trump lose the election of 2020
How many formula units in 7.25 moles of Al2O3.
plz plz help spanish spekers
x÷5=5 x⋅3=27 x÷5=12 11⋅x=77 x⋅7=35
Ellie opened a savings account and deposited $200.00 as principal. The account earns 7% interest, compounded continuously. Write a function that describes the
[tex]ac + ad + 2c + 2d[/tex]​
Mandy owns a brick house in the suburbs worth $125,000, and the contents of the house are valued at $35,000. Use the table below to calculate her annual proper