br4ow3nookwuangr br4ow3nookwuangr
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars . he spent a total of 18 dollars. how much did each candy bar cost?

Respuesta :

xkatieex xkatieex
  • 24-10-2016
18 dollars - 4 dollars for the drink = 14 dollars after you take out the drink
$14 divided by 7 candy bars = $2 per candy bar

Answer Link

Otras preguntas

Please help me solve this
What is the molarity of 2 moles of a compound dissolved in 4 L of water? Ο A. 2 M B. 1 M C. 4 M D. 0.5 M
difference between pills and Kamal tablets​
if x + 3y = 25 write y in terms of x and also find the two solutions of this equation
Please give me an actual answer and not some random paragraph or links! What is a credential? A.) A title that lets the public know what a healthcare worker’s j
Which prevents the resources of Antarctica from being used?
how do the children’s reaction to the bachelor’s story develop the passage’s humor? the storytebler questions
Jason while driving on Kukum highway at 70 m.s – 1 seeing the traffic light turn red, he applies the brake and comes to rest in a time of 2 seconds. What is his
Where was “two kinds” published at
I’m not good at math PLEASE HELP