perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Please verify how [tex]\frac{1-cos(x)}{sin(x)} =\frac{sin(x)}{1+cos(x)}[/tex]
Which best summarizes American economic issues at the end of the 1920s?
Is L. Gore a mechanistic or an organic organization? Support your answer with examples from the case?
What can you play with?(if you are a girl and it has to do something with DIY) Pls
FOR A BRAINLIST Accurate Answer= BRAINLIST
Who is he/she? My mother / My father/ My brother/ My sister etc.
His unabridged curiosity lets him explore every field of _____, yet his_____ stances kept him at odds with the devout society he so wanted to be acknowledged by
The janitor at a school discovered a leak in a pipe. The janitor found that it was leaking at a rate of 21 fl oz per hour. How fast was the pipe leaking in gall
A pumpkin is shot upwards at a speed of 15.5 m/s from the ground and lands on a 3.00m high platform. How long before it hits and smashes?
Have you ever thought of questioning why your grades are good or poor in mathematics? Please discuss the issue with your art-stream group and science-stream gro