Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

explain 3 reasons that the living conditions in cities/urban areas were poor during the industrial revolution ?
HI GUYS!!! ILL VOTE BRAINLIEST! All you need to do is make a paragraph on why people should be treated fairly in school! Giving 2 examples and explanations for
Which of these statements shows a flaw in the LOGIC of Paragraph IV? A) No one can be addicted to ear buds. B) Whether musicians languish is no concern of ours
what is the jury member who spaeks for the body as a whole
If A = -2 and B= 3, then evaluate - | -A + B|
Whichever prophet and beliefs were tied to the Israelites
Why did the United States need to expand its trade to new markets?
1 the action of abrasion can best described as _____ a. windblown sand cutting and polishing exposed rock surfaces b. coarse sand particles rolling along the de
How was Mansa Midas religious faith different from that of Sundiata
Gloria is talking with the new exchange student from Chile about her trip. But she can’t remember all the words in Spanish. Write the word or words in the space