Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

suppose you're given the formula P = 9m – 3n. If you know that n is 1⁄3 of m, how could you rewrite this formula? A. P = m B. P = 2(m – n)
What is the strongest type of intermolecular force present in CHF3? A) ion-dipole B) dispersion C) hydrogen bonding D) dipole-dipole E) none of the above
Diego: ¿____ a enseñarme a tocar la guitarra? Carolina: Sí, te voy a enseñarlo. A. Va B. Voy C. Vas D. Vamos
how did mandela's understanding of freedom change with age and experience ​
what happens when an electron absorbs energy?
I need help please!!!!!?
The Handmaid’s Tale ch 1-12 essay questions: In the household, a mood of loneliness and isolation exists, especially for Offred. In a 5 paragraph essay, explain
Which of the following elements can you use to provide textual evidence in a literary analysis essay?
What type of substance reacts with lime stone and produces carbon dioxide gas
~~!MULTIPLE CHOICE PLEASE HELP!~~ a line has a slope of -3 and passes through the point (4,-3) which is the equation of the line? a) y= -3x-15 b) y= -3x-9 c) y=