jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

In 1780 ,___ became the first state to pass a law that gradually eliminated slavery? A.new York B.pennsylvania C.massachusetts D.ohio
which one of the following items would be most likely yo have list of chapter titles
which identity could be used to rewrite the expression x^9-8 A.Two squares B.difference of squares C. difference of cubes D. quadratic formula
Which of the following describe point c?
Copan was a major city of the _______ civilization.
Omaha’s factory has yet another type of cost structure. Its cost function is provided graphically. Its maximum capacity is 38,000 units per day. At what ra
Can someone help me compute?
The difference of three times a number, and 1, is the same as twice the number. Find the number.
___________ is typically the most individual and distinctive feature of a musical work. select one:
A principal of $950 is invested in an account at 7 percent simple interest per year. What is the amount of the principal after 5 years? Be careful! What term