ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

Here's the question ~ Heat treatment of muscular pain involves radiation of wavelength of about 900 nm (nm = 10-⁹ m). which spectral line of H - atom is suitabl
When the quantity supplied is greater than the quantity demanded:
Jose and zola want to purchase their first home. Jose makes $23. 50 an hour and works 40 hours per week. Zola makes $21. 50 an hour and works 40 hours of regula
Two tanks hold a total of 61 gallons of a toxic solvent. One tank holds 4 gallons more than twice the amount in the other. How many gallons does each tank hold?
Why are third parties important in a political system brainly.
tiempo de espera en garitas mexicali calexico la cronica
If the code for cabbage is dzcabff, what is the code for knight.
Write method of manufacturing of oxygen gas from liquid air
Kevin has a client who wants to invest in an account that earns 3% interest, compounded annually. The client opens the account with an initial deposit of $5,000
1. Calculate the equation of the line through the points (1, 1), (4, 3), (10, 7) and (40, 27).