viviella viviella
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Rainer bought 1.5 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?

Respuesta :

aviakikshah aviakikshah
  • 24-01-2021

Answer:

7.32

Step-by-step explanation:

Answer Link
rikapadia24 rikapadia24
  • 24-01-2021

Answer:

7.32

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide 10.98 by 1.5 to get 7.32

Answer Link

Otras preguntas

How can you use the distributive property to write an equivalent expression for 2l+2w? explain.
in golf, par means a score of zero. one golfer scored 3 under par each day of a 4 day tournament. write the golfers daily score as an integer and find the golfe
What is the relationship between glucose and glycogen
What countries Border Greece on the north?
ann has the 5 newest music CD's which is 3 less than twice the amount that Bob has.
What do kinetic and potential energy have in common
what is 628 times 33 with work shown
Two children share out 96 sweets into piles in the ratio 5:7 calculate how many sweets are in the small pile.
Find the value of the variable, I understand the two angles are corresponding with one another but how would I find the value of the variable with what's given?
arrange the numbers in decreasing order 439.216,439.126,439.612,439.261