annekagey
annekagey annekagey
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Azli has RM (h²-64). He wants to buy RM (h-8) packs of flour. How much is a pack of flour?​

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 27-01-2021

Answer:

Cost of one pack = h+8

Step-by-step explanation:

Given that:

Amount Azil have = RM (h²-64)

Packs of flour Azil wants to buy = h-8

To find the price of a pack of flour, we will divide the total amount by packs of flour.

Unit rate = [tex]\frac{h^2-64}{h-8}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{h^2-8h+8h-64}{h-8} = \frac{h(h-8)+8(h-8)}{h-8}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{(h-8)(h+8)}{(h-8)}[/tex]

Unit rate = h+8

Hence,

Cost of one pack = h+8

Answer Link

Otras preguntas

Help me please I’m stuck
Using complete sentences, explain how to find the quotient of 8 2/3 divided by 1 3/5 Make sure to include the quotient in your answer.
thanks in advance ill mark brainliest ​
Two air ducts together remove 525 cubic feet of air per minute. The larger duct removes 45 cubic feet of air less than twice the amount of air removed by the sm
when did the pandemic start​
Essay Topic A: Tell us your story. What unique opportunities or challenges have you experienced throughout your high school career that have shaped who you are
Solve 22 x 104 = ________. (1 point) A. 2,200,000 B. 220,000 C. 22,000 D. 2,200
Are the two triangles congruent?Choose 1 answer:(Choice A)A-YesB-NoC-There is not enough information to say.
Who are the famous brothers who are known worldwide for killing their parents?
these tiny blood vessels transport absorbed nutrients.