donallen1206 donallen1206
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada


Rick is buying jelly beans at the candy store. He wants to buy the package that has the lowest cost per kilogram.
Which package of jelly beans should Rick buy?
A. 2 kilograms for $10.98
B. 3 kilograms for $16.19
C. 4 kilograms for $21.15
O
D. 5 kilograms for $26.85

Respuesta :

GimenAlvarenga GimenAlvarenga
  • 26-01-2021

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is another way to say " The reason i'm asking you this because..."
(2/3n)+8=(1/2n)+2 i need to solve this math problem
what is two thirds times 70%
a baker uses 5.5 pounds of flour daily , how many ounces of flour will he use in two weeks use words numbers or pictures
How do volcanoes shape the land?
Sarah made a snack mix using pretzles and popcorn. The ratio of pretzles to popcorn is 5:15. She used 6 cups of popcorn. How many cups of pretzels did she use
Tropical seas have a high rate of evaporation because of the direct rays of the sun. Because of this high rate of evaporation, we would expect the water in trop
What country lies between Croatia and Serbia
What keeps an elevator from moving side to side?
what right did the English nobles gain from king John signing the Magna Carta