dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

Polygons abcd and efgh are similar.explain what this mean?
How many molecules are found in 0.589 moles of N2?
how does the magnetic force exerted by a magnet change as the distance between two magnets increases
what's the difference when five squared is subtracted from four cubed?
Why can velocity and speed be interchanged in the formulas
How is a colony different from other places in which people settle?
What are three different ways you can demonstrate respect for your fellow classmates during class discussions
The term “radiation” refers to hot materials inside the Earth rising towards Earth’s surface, cooling, and sinking back down.
Kurt cut pizzasinto wedges measuring 40 degrees. I feach person eats one piece of pizza how many people could he feed with two whole pizzas
write in vertex form (by completing the square)y=4x2+40x+96