oofmjdnd oofmjdnd
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Billy paid $3.35 for 2.25 pounds of apples.
How much did he pay per pound?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$3.35/(2.25 pounds) = $(3.35/2.25)/pound ≅ $1.49/pound

Answer Link

Otras preguntas

why did andrew jackson lose the election of 1824
If your paper has 128 rectangles, how many folds did you make?
Where did Abraham Lincoln die?  Who killed him?
there are 36 students in Keaton 6th grade class. if 5/12 of her students are girls how many girls in class
DeShawn uses 3/4 of a box of rice to cook dinner. The portion he uses weighs 12 ounces. Write and solve and equation to find the weight of the full box kf rice.
which is the longest 2 km 25m 2500 cm or 3000 mm
What seems to be Jeffersons main concern in exploring the new territory?
How Pericles both helped and hurt Greece?
to make 2 batches of nut bars,jayda needs to use 4 eggs.how many eggs are used in each batch of nut bars
Please help i have points 1. Over time, scientists have changed their model of our solar system. It has transitioned from A) a sun-centered to an moon-centere