moeTaha moeTaha
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada


John buys 3 apples and 5 bananas for $7.50.
Cassie buys 2 apples and 7 bananas for $6

Respuesta :

asmaNasr
asmaNasr asmaNasr
  • 25-02-2021

Step-by-step explanation:

u didn't write the question, but u probably want how much did the apple cost and banana cost.

[tex]3a + 5b = 7.5 \\ 2a + 7b = 6 \\ a = 3 - 3.5b \\ 3(3 - 3.5b) + 5b = 7.5 \\ 9 - 10.5b + 5b = 7.5 \\ - 5.5b = - 1.5 \\ b = \frac{3}{11} = 0.2727.....[/tex]

[tex]a = 3 - 3.5 \frac{3}{11} \\ a = \frac{45}{22} = 2.045... \\ apple = 2.045 \\ banana = 0.27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Poetic structures help brainlies :)
A moving van changes a flat rate of $25 per day plus $0.12 per mile for every mile over 100 driven.If Millie’s bill was $29.46 how many miles to the nearest mil
b. who visited China and wrote about it in 1200
7.11 rational or irrational
A golden ring is the ______ symbol of love and affection to most families.
What is King Tutankhamen known as? A. the boy king who restored the old Egyptian religion B. the boy king who moved the Egyptian capital from Thebes C. the boy
FIRST RESPONSE GETS BRAINLIEST How did the civil war had to do with “national supremacy”?
I need help please?!!
Britain defended its colonial policies by arguing that the colonists had
How did Hinduism affect one significant global event prior to 1900