kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

write an application to the principal for the regarding to have an access of E-library​
investment project proposal sample
The decimal form formof the rational number a\b
How did you feel before taking the stress test? Were you aware of your stress levels, or did the results surprise you? Reflect on potential reasons contributing
in a two digit number. the units digit is thrice the tens digit. if 36 is added to the number , the digits interchange their place . find the number
Suppose a free falling particle of m = 1 with initial conditions y(t = 0) = 0 and ~v(t = 0) = 2ˆj (suppose that g = 1). (i)Find the potential energy (ii) What i
I am in the habit of walking every morning, —- ?
PLEASE HELPP TYY ILL GIVE 30 POINTS
important factors to consider when choosing a best GPU​
Công thức hoá học của nhôm