dianealexis456 dianealexis456
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

During one game, the student council collected $121.25 for the 97 hotdogs they sold. What was the cost of a hotdog?​

Respuesta :

angeleslemusmi angeleslemusmi
  • 23-03-2021

Answer:

The cost of each hotdog is $1.25

Step-by-step explanation:

You need to divide $121.25 by 97.

121.25 ÷ 97 = 1.25

Answer Link
0613441
0613441 0613441
  • 23-03-2021

Answer:

$1.25 per hotdog

Step-by-step explanation:

$121.25 divided by 97= $1.25

:D

Answer Link

Otras preguntas

14,341.421 rounded to nearest tens place is
HALP MATH PLZ What is the slope of the following points. (2, 5) (4, 6)
At the start of the day he has hats:scarves 4:3 during the day he sells 25 hats at the end of the day he has hats:scarves 7:9 work out the number of scarves he
What event precipitated the English Civil War?
A bakery sold 115 cupcakes in one day. The head baker predicted he would sell 95 cupcakes that day. What was the percent error of the baker's prediction?
In twelve angry men why is it so important for three that the boy be convicted
Most peach orchards are located in southern Georgia because of favorable soil conditions and?
A geometric sequence is shown below : 2/3,2,6,18.. write the explicit formula
What is the difference between abolition and emancipation?
Write an equation in standard form for a line passing through the pair of points