lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

Which of these solutions has the lowest freezing point? 0.25 M NaCl 0.5 M NaCl 1.0 M NaCl 1.5 M NaCl 2.0 M NaCl
Lines with irregular meter and length are called?
What happens when a vegetable garden is plowed under and left alone
Cynthia has just experienced a hassle, which could influence her cognitive functioning. she has most likely just experienced _____.
Identify the factors of 9x2 + 30x + 25
What event is an example of the alliance system?
_____ refers to training employees on overseas work assignments to work through national and cultural boundaries.
What is the slope of the line that is perpendicular to the line whose equation is 2x + y = 4.
how do fantasy and science fiction prepare us to handle the challenges that tomorrow will bring?
How to calculate ten percent of something?