kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

Given 3p+2q=3 and 6p+8q=2 solve for q and p simultaneously
List and describe the three rock types in the rock cycle including two or more processes involved in the formation of each type
A distributor with good contacts may appear to be the obvious choice in terms of generating quick sales and revenues but may not be the best one. Which of the g
The idea government should not interfere with or regulate industries and businesses , what is this ?
Which of the following relations is a function? A. (0,4), (-1, 6), (0, 3), (-7, 2) B. (6,1), (-1, 4), (0, 1), (6, 2) C. (0,4), (-1, 2), (6, 1), (-7, 2) D. (0,0)
When using the ____ mode, project managers directly face a conflict using a problem-solving approach that allows affected parties to work through their disagree
When TCP/IP translates a network layer address into a data link layer address, it sends a special ____________ to all computers in the subnet.
If you're getting a NullPointerException, remember that it is a perfectly valid use-case to have the constructor argument be null. What should happen in this ca
Jesus chose only well-educated men to be His closest disciples. True False
The great gate by ch 1 what quality does nick posses that he thinks makes him different